Wakacje kredytowe. Banki gotowe na przyjmowanie wniosków.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W piątek, 29-go lipca wchodzi w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, pozwalająca na zawieszenie do końca przyszłego roku płatności ośmiu rat kapitałowo-odsetkowych hipotek zaciągniętych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Od jutra banki rozpoczną przyjmowanie wniosków. 

Jakie są zasady korzystania z wakacji kredytowych? 

  • skorzystać z nich mogą klienci spłacający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. 
    nie ma znaczenia wysokość kredytu ani sytuacja finansowa klienta.
  • wniosek należy złożyć przed datą spłaty raty. Jest to szczególnie ważne w przypadku raty sierpniowej.
  • wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, za pomocą systemu bankowości elektronicznej. Zgodnie z ustawą, zawieszenie następuje z dniem doręczenia wniosku bankowi
  • zawiesić będzie można dwie raty w okresie 1 sierpnia-30 września 2022 r., dwie raty w okresie 1 października-31 grudnia 2022 r. oraz cztery raty w 2023 r. – po jednej racie w każdym z kwartałów.

 

Kto nie może skorzystać z możliwości przerwy w spłacie?  Są to np.:  

  • kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w walucie innej niż PLN (np. we frankach) 
  • osoby, które kredyt wykorzystały w celach inwestycyjnych, np. kupując mieszkanie na wynajem. 

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres kredytowania zostaje przedłużony o odpowiedni czas okresu zawieszenia kredytu. 

Cześć klientów zareagowała na podwyżki stóp procentowych chęcią wcześniejszej spłaty kredytu. Zgodnie z danymi BIK, w czerwcu po raz pierwszy częściowe nadpłaty i wcześniejsze spłaty całości kredytów przekroczyły 6 mld zł. To trzy razy więcej niż rok wcześniej. 

Oszczędności wynikające z zawieszenia rat mogą zostać wykorzystane przez część kredytobiorców jako kapitał do nadpłaty kredytu, a tym samym – zmniejszenia późniejszych odsetek. 

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? Poznaj powody!

Sprzedaż mieszkania może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym, a czasami właściciele nieruchomości mogą napotkać trudności w znalezieniu nabywcy. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wpływać na brak zainteresowania daną nieruchomością i prowadzić do dłuższego czasu wystawienia jej na sprzedaż.

Czytaj więcej

Dom pod miastem czy w mieście? 15 aspektów, które musisz znać!

Decyzja o zakupie nieruchomości to zawsze kluczowy moment w życiu każdego człowieka. Gdy nadejdzie czas wyboru między domem na przedmieściach a mieszkaniem w samym sercu miasta, wiele osób zastanawia się, która opcja jest bardziej korzystna. W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się zaletom obu możliwości, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Czytaj więcej

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej