Dokumenty niezbędne do sprzedaży mieszkania

Proces sprzedaży mieszkania rozpoczynamy od skompletowania niezbędnych dokumentów, które wymagane są przez notariusza przy podpisaniu umowy przeniesienia własności. Sprawdź z naszą listą.

Proces sprzedaży mieszkania rozpoczynamy od skompletowania niezbędnych dokumentów, które wymagane są przez notariusza przy podpisaniu umowy przeniesienia własności.

Transakcję sprzedaży można zawrzeć w przypadku:

  • spółdzielczego prawa do lokalu, 
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu z księgą wieczystą,
  • lokalu we własności. 

Rodzaj dokumentów niezbędnych do sprzedaży mieszkania zależy od tego, jakie prawo własnościowe do nieruchomości posiada właściciel. Wszystkie wymienione niżej dokumenty pobieramy ze spółdzielni mieszkaniowej, z urzędu gminy, sądu, lub od notariusza.

1. Dokument potwierdzający własność nieruchomości oraz drogę nabycia nieruchomości

Spółdzielcze prawo do lokalu bez księgi wieczystej:

  • zaświadczenie ze spółdzielni do sprzedaży i przydział lokalu lub akt notarialny nabycia;
  • dokument potwierdzający nabycie spadku lub
  • dokument potwierdzający darowiznę

W przypadku nabycia spadku lub darowizny dodatkowo potrzebne jest Zaświadczenie Naczelnika Urzędu Skarbowego o wywiązaniu się z obowiązku podatkowego (w przypadku darowizny wymagane tylko jeśli nabycie darowizną nastąpiło po 01.01.2017 r.)

Zaświadczenie ze spółdzielni zawiera informacje o właścicielu lokalu, powierzchni lokalu, ilości izb, itp. oraz informację na temat uregulowania własności gruntu. Dokument ten może być wydany wyłącznie właścicielowi lokalu lub osobie, która posiada pełnomocnictwo notarialne do wykonania tej czynności. Dokument ten może mieć określoną ważność, np. 30 dni od daty wystawienia. Jeśli jednak nie będzie takiej informacji w zaświadczeniu, ważne jest ono zwykle do trzech miesięcy. Taki dokument zaopatrzony musi być w podpis dwóch członków zarządu spółdzielni, członka spółdzielni i głównej księgowej lub inaczej zgodnie ze statutem spółdzielni.

Spółdzielcze prawo do lokalu z księgą wieczystą:

  • numer księgi wieczystej;
  • zaświadczenie ze spółdzielni do sprzedaży;
  • akt notarialny nabycia;
  • dokument potwierdzający nabycie spadku lub
  • dokument potwierdzający darowiznę.

Własnościowe prawo do lokalu:

  • akt notarialny nabycia lub
  • dokument potwierdzający nabycie spadku lub
  • dokument potwierdzający darowiznę;

2. Numer księgi wieczystej (jeśli jest).

3. Zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia na dzień podpisania aktu z zawartą zgodą banku na wcześniejszą spłatę kredytu i zwolnienie hipoteki bankowej założonej na KW lokalu – jeżeli na zakup nieruchomości bank udzielił kredytu.

4. Zaświadczenie o braku zameldowanych osób w lokalu (niektórzy notariusze nie wymagają zaświadczenia, wystarczy im tylko oświadczenie strony sprzedającej)– pobierane z urzędu gminy. 
Warto jednak takie zaświadczenie pobrać, gdyż z naszego doświadczenia wynika, że właściciele nieruchomości nie mają czasem wiedzy na temat tego, że najemca zameldował się w ich mieszkaniu (!), a ma do tego pełne prawo.

5. Zaświadczenie o braku zadłużenia i braku zaległości z tytułu czynszu oraz opłat eksploatacyjnych – pobierane ze spółdzielni lub wspólnoty.

Przy akcie końcowym dobrze jest więc być przygotowanym z potwierdzeniem dokonania wszelkich opłat dotyczących mediów, jak i podatku od nieruchomości w przypadku własności.

Jeśli przygotowujemy się do umowy przedwstępnej przeniesienia własności, musimy przygotować do niej dokumenty z punktu 1 i 2, a pozostałe dokumenty kompletujemy już do umowy końcowej przeniesienia własności nieruchomości.
Jeśli jednak od razu zostaje zawarta ostateczna umowa przeniesienia własności, należy przygotować wszystkie wyżej wymienione dokumenty. 

Warto też sprawdzić w CEiDG czy w lokalu, który chcemy sprzedać, nie jest  prowadzona działalność gospodarcza. 

 

Julita Mrozik, Dyrektor Działu Sprzedaży Ochota, MAXON Nieruchomości

Pozostałe aktualności

Dlaczego mieszkanie się nie sprzedaje? Poznaj powody!

Sprzedaż mieszkania może być procesem skomplikowanym i czasochłonnym, a czasami właściciele nieruchomości mogą napotkać trudności w znalezieniu nabywcy. Istnieje wiele potencjalnych przyczyn, które mogą wpływać na brak zainteresowania daną nieruchomością i prowadzić do dłuższego czasu wystawienia jej na sprzedaż.

Czytaj więcej

Dom pod miastem czy w mieście? 15 aspektów, które musisz znać!

Decyzja o zakupie nieruchomości to zawsze kluczowy moment w życiu każdego człowieka. Gdy nadejdzie czas wyboru między domem na przedmieściach a mieszkaniem w samym sercu miasta, wiele osób zastanawia się, która opcja jest bardziej korzystna. W niniejszym artykule dokładnie przyjrzymy się zaletom obu możliwości, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Czytaj więcej

Dlaczego mieszkania na wyższych piętrach są droższe?

Na rynku nieruchomości jednym z najbardziej fascynujących zagadnień, które budzi zainteresowanie zarówno osób szukających swojego pierwszego apartamentu, jak i doświadczonych inwestorów - różnice w cenach mieszkań w zależności od piętra. Dlaczego zwykle apartamenty na wyższych kondygnacjach są droższe? To pytanie otwiera dyskusje i wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź nie jest oczywista na pierwszy rzut oka. Przed zagłębieniem się w szczegóły warto przyjrzeć się temu zjawisku z bliska.

Czytaj więcej